Family’s excursion to Berner Oberland. Stopped for lunch in Chalet au Lac on the lake of Brienz.
Home Sweet Home
my sanctuary in Lucerne, Switzerland.
![](https://1.bp.blogspot.com/-uutKBSf5kVY/X_6RyXD19gI/AAAAAAAAAAU/jVYarzFdenAVKVpfq1VFYnOv_XQL6IbzACLcBGAsYHQ/s0/home-front.jpg)
![](https://1.bp.blogspot.com/-ju3bHHy3YsE/X_6RyKEd91I/AAAAAAAAAAM/PS-xA3FDzqcBZYRxxWGiiRpzgz3o6xQ9wCLcBGAsYHQ/s0/sweethome2.jpg)
![](https://1.bp.blogspot.com/-P-EAuk7LRKo/X_6Ryfpr7eI/AAAAAAAAAAQ/DufCya8W1dkV3wgfAxH-2g5jybOlSRuzQCLcBGAsYHQ/s0/sweethome3.jpg)
![](https://1.bp.blogspot.com/-fDTx_r2Zo54/X_6RyoLzkQI/AAAAAAAAAAY/BeTQjrroZ50NEdg4x7QP4tuLek9NNLGQwCLcBGAsYHQ/s0/sweethome6.jpg)
![](https://1.bp.blogspot.com/-M3Chn15eobY/X_6Ry_XOigI/AAAAAAAAAAc/K-r8ZSJDZsMUQjBIVg1PleUP0rTqlp3ZgCLcBGAsYHQ/s0/sweethome7.jpg)
Pauline’s Profile
![Pauline Theva-Aksorn Haldemann](https://1.bp.blogspot.com/-EYH51VN3P-o/X_6U0cr55BI/AAAAAAAAAAw/dej1wbwt_AIeza7Ohe7PgzO4qozRzW-iQCLcBGAsYHQ/s0/pauline.jpg)
Pauline Theva-Aksorn Haldemann is a Bangkokian by birth but has been living abroad (this time) since beginning of 1971. Educated in Thailand and abroad, she’s married to a Swiss and has a daughter who lives and works in Switzerland. Pauline and her husband also own a second home in Phuket, Thailand.
พอลีน เทวอักษร หรือ Mrs. Pauline Haldemann เป็นชาวกรุงเทพฯโดยกำเนิด ผู้ใช้ชีวิตอยู่ในประเทศต่างๆมาตั้งแต่คศ. 1971(พศ. 2514) เคยเป็นมัคคุเทศน์ชาวเอเชียคนเดียวของสมาคมมัคคุเทศน์แห่งลูเซิร์น เคยเป็นครูสอนภาษาอังกฤษในโรงเรียนสวิส เคยเป็นนักกีฬาเทนนิสมือรางวัล เคยเป็นนักกีฬาสกีหิมะและสกีน้ำ ยังคงเล่นกอลฟ์สม่ำเสมอ มีงานอดิเรกที่รักหลายอย่าง รวมทั้งการวาดรูปบนกระเบื้องและรูปสีน้ำแบบจีนและการเขียนหนังสือ
Pauline’s Books
![คุยเรื่องเมืองสวิส](https://1.bp.blogspot.com/-eKuxAUiQknY/X_6ZGFkni2I/AAAAAAAAABA/PbNVbOOhxBQhye3r2pcuAuvb4ehYXsKawCLcBGAsYHQ/s0/book_2.jpg)
![ช่วยด้วย ฉันถูกเมืองจีนกัด](https://1.bp.blogspot.com/-yPbKKNydWLU/X_6ZGDRXBXI/AAAAAAAAAA8/OsxAL2xUaFkDwmL-eUoG4reBF5IcmBmBACLcBGAsYHQ/s0/book_1.jpg)