![](https://1.bp.blogspot.com/-TP1ml7QN5Nc/YAUTTJ0sgsI/AAAAAAAACq0/OCxgw717awkzjx5mTFCoizROiqPkhIVyQCPcBGAsYHg/s150/57852537_2849751125249976_4790308644501585920_n.jpg)
![](https://1.bp.blogspot.com/-Hr81ZsK67pw/YAUTTOwap5I/AAAAAAAACq0/PxBLIFA46l45eet8DKKoJv8tOUlzb6GcQCPcBGAsYHg/s150/57267640_2849751158583306_6488910782061871104_n.jpg)
![](https://1.bp.blogspot.com/-VC3gZzn_nBU/YAUTTKGagoI/AAAAAAAACq0/zH6MPVo0YyYYtV4llQ9vUpfgPWiC47rWQCPcBGAsYHg/s150/57294204_2849751268583295_7473323458173075456_n.jpg)
NATURE HAS WOKEN UP. Spring is here again.
Pauline Theva-Aksorn Haldemann is a Bangkokian by birth but has been living abroad (this time) since beginning of 1971. Educated in Thailand and abroad, she’s married to a Swiss and has a daughter who lives and works in Switzerland. Pauline and her husband also own a second home in Phuket, Thailand.
พอลีน เทวอักษร หรือ Mrs. Pauline Haldemann เป็นชาวกรุงเทพฯโดยกำเนิด ผู้ใช้ชีวิตอยู่ในประเทศต่างๆมาตั้งแต่คศ. 1971(พศ. 2514) เคยเป็นมัคคุเทศน์ชาวเอเชียคนเดียวของสมาคมมัคคุเทศน์แห่งลูเซิร์น เคยเป็นครูสอนภาษาอังกฤษในโรงเรียนสวิส เคยเป็นนักกีฬาเทนนิสมือรางวัล เคยเป็นนักกีฬาสกีหิมะและสกีน้ำ ยังคงเล่นกอลฟ์สม่ำเสมอ มีงานอดิเรกที่รักหลายอย่าง รวมทั้งการวาดรูปบนกระเบื้องและรูปสีน้ำแบบจีนและการเขียนหนังสือ