![](https://1.bp.blogspot.com/-TRVtut6pm1c/YAUAT8zmB7I/AAAAAAAACkc/UmV73QqgYsobAekADtfmPxlRCIIbVYzQwCPcBGAsYHg/s200/53909707_2822193164672439_8112708870092095488_n.jpg)
![](https://1.bp.blogspot.com/-A3KBrTArGPA/YAUAT2EUVWI/AAAAAAAACkc/waz795YHu9Ml-ajNik84rZdSEOXppwYKACPcBGAsYHg/s200/53761245_2822193184672437_139823867207090176_n.jpg)
![](https://1.bp.blogspot.com/-9aW-072LBpA/YAUATznAdUI/AAAAAAAACkc/TY34VCavpKQpYRyxCwwzGBNq1uiobFkTwCPcBGAsYHg/s200/53713869_2822193211339101_2556866435867475968_n.jpg)
Beautiful view from Kan-eng 2 restaurant where we had lunch yesterday with Thai friends.
Pauline Theva-Aksorn Haldemann is a Bangkokian by birth but has been living abroad (this time) since beginning of 1971. Educated in Thailand and abroad, she’s married to a Swiss and has a daughter who lives and works in Switzerland. Pauline and her husband also own a second home in Phuket, Thailand.
พอลีน เทวอักษร หรือ Mrs. Pauline Haldemann เป็นชาวกรุงเทพฯโดยกำเนิด ผู้ใช้ชีวิตอยู่ในประเทศต่างๆมาตั้งแต่คศ. 1971(พศ. 2514) เคยเป็นมัคคุเทศน์ชาวเอเชียคนเดียวของสมาคมมัคคุเทศน์แห่งลูเซิร์น เคยเป็นครูสอนภาษาอังกฤษในโรงเรียนสวิส เคยเป็นนักกีฬาเทนนิสมือรางวัล เคยเป็นนักกีฬาสกีหิมะและสกีน้ำ ยังคงเล่นกอลฟ์สม่ำเสมอ มีงานอดิเรกที่รักหลายอย่าง รวมทั้งการวาดรูปบนกระเบื้องและรูปสีน้ำแบบจีนและการเขียนหนังสือ